Odė „Yagai 2014“

Yaga Gathering“ stebuklingo nuotykio laukiame visus metus. Tamsiais žiemos vakarais prisimename, kaip tą kartą buvo „Yagoj“, o kaip tais metais šėlom, o kaip anais gamtą ir prigimtį pažinom, o kaip tada su įdomiais raganiais susitikom ir dalinomės gyvenimo prieskoniais... „Yaga“ yra psichodelinis, sielą atveriantis festivalis ir jis jau nuo seno pateisina savo vardą. Ką reiškia atverti sielą? Kam, kokiai patirčiai atsiveria siela „Yagoje“? Sielos atvirumas reiškia ne ką kitą, kaip atsivėrimą tam, kas nesi pats, pasirengimą priimti nežmogišką, bekalbį gamtos grožį. Tai šventė, kurioje vykstantys įvykiai, skambanti muzika, sutikti žmonės priruošia sielą šiam atsivėrimui.

Yaga Gathering

Vienas iš „Yagos“ gyvavimo pavidalų yra įsikūręs mūsų atmintyje. Praeityje patirti „Yagos“ festivaliai yra taip įsirėžę, įstrigę į atmintį, kad yra neužmirštami, o juk neužmarštis reiškia tiesą. „Yagose“ įvykę nuotykiai buvo tokie nuostabūs ir tokie prisirpę prasmės, kad tapo grynosios patirties provaizdžiu. Taigi „Yagos“ ilgesys yra grynosios patirties ilgesys, jis labai panašus į tą begalinį ilgesį, kurį jaučiame norėdami perprasti gamtos ir savęs pačių esmę. Na ir kas iš to? Ogi tai, kad atvažiavus į „Yaga“ su savimi atsivežamas didis lūkestis arba toks viltingai džiūgsmingas nuogastavimas. Kas bus šį kartą? Kokią paslaptį atskleis „Yaga“? Ir kaip „Yaga“, kuri bent iš dalies gyvena mūsų prisiminimuose, taip ir pati esmė, jei tikėsime senovės išminčiais, yra duota atmintyje.

Kitas „Yagos“ veidas yra pasiruošimas jai. „Yagos“ steigėjai visus metus ieško atlikėjų, bendrauja su jais, tariasi, derina, siekia pasirūpinti viskuo, kas būtina atlikėjams. „Yagos“ įkūrėjai suvažiuoja į festivalio teritoriją dar gerokai prieš patį festivalį, kai kas apskritai persikrausto gyventi prie Spenglos mažiausiai mėnesiui. Dienomis „Yagos“ kūrėjai dirba, vakarais – vakaroja, dainuoja ir šoka. Vėliau atvykusiems į „Yagos“ žemę jaučiasi, kad ta žemė yra jau įšvęsta, įsiūbuota, todėl nuo pat įžengimo į „Yagą“ apima ramybės ir kartu apeiginio pakilumo nuotaika.

Trečias „Yagos“ veidas yra pats festivalis, keturios – penkios dienos, kai esame kartu... Suvažiavę į „Yagą“ ne šiaip stovyklaujam. Visada išsirenkam gražią, patogią vietą stovyklai, įsikuriam. Tuomet imame puošti, dailinti tą vietą, išsitiesiam hamakus, erdvę apribojam puikiomis skaromis, prikarstom žibintėlių ir sapnų gaudyklių, paruošiam ir uždegam smilkalus. Po dvikamiene egle pasidarom gūžtą, kur ir nuo lietaus ir nuo saulės galima prisiglausti.

Yaga Gathering

Taip įsikūrūs, įdėjus pastangų stovyklos labui, nenuostabu, kad festivalyje būna gera, o po festivalio visai nesinori išvažiuoti iš tos vietos. Paprastai tenka pasilikti dar bent vieną kitą naktį.

~ ~ ~

Šių metų „Yaga“ išsiskyrė ypatinga cirko programa. Akrobatai, žonglieriai, lyno meistrai stulbino žmogaus kūno grakštumo reginiais, kvietė išmėginti savo pačių jėgas, išdrįsti užlipti ant lyno.

Cirko pavilijonui buvo skirta erdvė kiek giliau miške ant Chillo kalnelio. Ten buvo pastatyta didžiulė balta palapinė, šalia įtempti lynai, iškeltos dvi mėlynos juostos, ant kurių akrobatai išdarinėjo neįtikėtinus judesius. Šiame pavilijone susirinkdavo galybė žmonių, keldavo daug šventinio šurmulio, visuomet kas nors šoko, žongliravo, mušė būgną. Taip pat „Yagos“ cirko karnavalas triukšmingai grakščia eisena apeidavo visą festivalį. Vakarais vyko ugniavaldžių pasirodymai prie pagrindinės Transo scenos.

~ ~ ~

Kaip ir dera psichodeliniam festivaliui, „Yaga“ parodė ypatingą dėmesį sielai. Tam buvo skirta atskira Idėjų scena, kurioje vyko paskaitos, buvo skaitomi pranešimai bei diskutuojama įvairiais filosofiniais klausimais, dalinamasi dvasinių kelionių patirtimi. Taip pat sielą puoselėti siūlė meditacijų erdvė, kurioje vyko joga, qigong, jusles pamaloninti kvietė aromaterapija, masažas.

Amatų erdvėje vyko afrikietiškų būgnų, smilkalų, sapnų gaudyklių, aitvarų gamybos dirbtuvės, ten nuolatos buvo sausakimša žmonių, visi ką nors pynė, rišo, sukinėjo, rakinėjo, piešė, tepė. Dirbtuvės atrodė kaip dūzgiantis avilys.

~ ~ ~

Vaikams „Yaga“ paskyrė atskirą pasaulį netoliese Chillout scenos, kuris vadinosi Smaragdo miestas. Ten užėjus galima buvo pajausti paslaptingą žaidimų ir pasakų nuotaiką, ypač vakare, kai įsijungdavo nuostabus apšvietimas. Kaip ir pridera, buvo pietų miegelio prievolė, kurios metu Smaragdo miestas liuliuodavo. Pamiegoję vaikai galėjo leistis į žygį ar mokytis žongliruoti, spalvoti akmenis ar gaminti popierinius laivus.

Yaga Gathering

Šiais metais „Yaga“ pasižymėjo puikiu didžėjų line-up. Ketvirtadienį Chillo scena negrojo, o Transo scena grojo tarsi tik ruošdama kitų dienų šėlsmui. Įsiminė Manga muzika, kuri vis didino trankaus transo ritmo geismą, tačiau niekaip neleido sau įsismarkauti. Jau nakčiai perkopus vidurį, pagrindinė scena įsibėgėjo ir pradėjo vibruoti labai žemais dažniais. Grojant Phase „Yaga“ įsivijo į transo sūkurį.

Penktadienio rytą pradėjo groti Chillo scena, stovyklaujant gera buvo girdėti Virsmai, Kosher. Stebėdamiesi kaip po egle sausa lietui lyjant klausėm Old Pal. Vėsus penktadienio oras užleido vietą šeštadienio karščiui. Pasidarė taip karšta, kad kai kurie visą dieną praleido mirkdami upėje, nes ji buvo vėsesnė už ežerą. Festivalis visiškai įsišėlo. Didžiojoje scenoje grojo gyva muzika. Užbūrė ilgi Elektorinio kiro dubai, o po to smarkiai įsiūbavo Ministry of Echology. Festivalis kilo ir bent akimirkai pakibdavo ore. „Gal šokam į ežerą?“, – kvietė Ministrai ir visi šoko ir ežere, ir upėje, ir prie scenos. Po gyvos muzikos grįžo transas ir privertė dar kaip reikiant pajudėti, tik jau ne atsipūtusiu reggae ritmu, o tamsiuoju transu, kuris primena juodą šuoliuojančią panterą ar Ocelotą.

Sekmadienį iki pat vidurdienio Transo scena nestabdė tempo. Įsidienojus ir pakilus karščiui transas nutilo. Vėliau, jau vakarop, afterparty jis skambėjo Chillout erdvėje. Ten įspūdingai grojo Hypnalogic. Šis vakarėlis baigėsi tik pirmadienio vidurdienį. Paskutiniai Agni ir Petrix ritmai trankiai ir stilingai baigė festivalio scenų programą.

 ~ ~ ~

Tos dienos ir naktys „Yagoje“ pralėkė taip greit, nors ir per jas buvo patirta labai daug. Viskam išreikšti neužtektų tūkstančių žodžių. Buvo muzikos ir šokių, paskaitų ir seminarų, meditacijos, amatų, puikaus maisto ir gydomųjų arbatų, smilkalų ir nuostabių dekoracijų, maudynių vėsioje upėje, dilgėlių terapijos, aklių stebėjimo įgūdžių lavinimo ir kitų smagių bei naudingų užsiėmimų.

 Odė „Yagai 2014“

„Yagoje“ patirsi nuostabą. Stulbins pasakiška šviesų, kvapų ir garsų karalystė. Ši karalystė yra tarsi mažytis žmonijos pabudimo gamtoje atkartojimas. Iš pradžių atvažiuoja keli žmonės, ima kurtis, ruoštis, puoštis. Po to ima rinktis vis daugiau ir daugiau, visi nuo savęs ką nors įneša. Čia suvažiuoja amatininkai, pirkliai, muzikantai, šokėjai, akrobatai, žyniai ir išminčiai, dalininkai ir dekoracijų meistrai. Kiekvieni aplink save sukuria savitą erdvę su apšvietimais, kvapais, puošmenomis ir visokiausiomis įdomybėmis. Kai naktį eini per „Yagą“ ir matai visus šios karalystės žiburius, apima darnaus žmogaus įsikūrimo gamtoje įspūdis.

~ ~ ~

Keliauji, veiki ką nors miške ir nuolatos tave supa paslaptinga muzika. Muzika čia lydi kiekvieną tavo žingsnį žeme ar irsnį vandenyje. „Yagoje“ gamtos grožis yra įsuptas į nuostabios muzikos ritmą, todėl yra patiriamas dar intensyviau, tarsi kartu su garsų fonu, kuris tavo judesiui teikia prasmę ir stilių. „Yagoje“ kiekvienas judesys virsta pašvęstu šokiu. Patartina pasekti gražiais drugeliais, o ypač laumžirgiais. Jie nuves prie įdomių dalykų. Raudonas laumžirgis prie meilės veda, o mėlynas – prie išminties.

Odė „Yagai 2014“

Festivalis „Yaga“ –  tai ne šiaip žmonių susibūrimas gamtoje, tai metafizinis įvykis, kuriame savo veidą atgręžia pati gamta. „Yagoje“ atsiveria pati gamtos paslaptis ir kartu tai kaip  gražiai ją mena žmonės. „Yagos“ įvykis yra lemtingas, tarsi pačios lemties ištiktis tau prieš akis. Viską, kas nutinka „Yagoje“ gali minti kaip ženklą, bylojantį tau apie tai, ką labiausiai rūpi suprasti. Jei leisies nuo Chillo kalnelio link Transo pakrantės ir tavo galvoje sukinėsis klausimas, tau į šį klausimą bus atsakyta ne žodžiais, o vienu iš begalybės stebuklingų „Yagos“ nuotykių.                  

 

Rašė Ignas Šatkauskas
Fotografijos Kris 

Daugiau fotografijų GALERIJOJE, dar daugiau socialiniame tinkle FACEBOOK